Про проект


Проект "Макет центральної частини міста початку XX століття" - це стаціонарний матеріальний, вуличний об'єкт, створений чисельним колективом, який відображає вигляд давнього міста та розташований у Тернополі на вулиці Сагайдачного поряд із Катедральним собором УГКЦ (1779р).







Первинно модель створено із легких матеріалів, а саме пінопласту, паперу та картону. Ми свідомо відмовилися від сучасних технологій та 3d друку, оскільки хотіли щоб об'єкти були більш пластичними. Нерівності надають йому "живості". Практично усі об'єкти виготовлено вручну, за вийнятком кількох храмів для яких окремо проектувалися робочі матеріали, але які вирізалися та склеювалися також вручну.


Після тривалих обговорень та пошуку оптимальних рішень для відтворення було обрано частину довоєнного центру Тернополя, а саме ті дільниці, де, на нашу думку, існувала найбільш характерна забудова. Основою послугував план міста 1938 року.


Зважаючи на те, що Тернопіль страждав під час Першої світової війни та був цілковито зруйнований під час Другої (весною 1944 року) ми вирішили відтворити його вигляд станом на 1910-30рр, а фактично прив'язалися до згадуваної карти.


Домінанти створено у масштабі 1:600, а друга категорія об'єктів - 1:800. Для того, аби якомога точно відтворити тогочасні споруди було використано грандіозний об'єм матеріалів, а саме фото, листівки, спогади старожилів, чисельні дослідження та ін. В макет, в буквальному сенсі цих слів, вкладено усі знання та інформаційну базу Тараса Циклиняка та проекту "Мій давній Тарнополь".


Серед ключових споруд, які створив Володимир Кріса відтворено: Старий замок, Надставну церкву, Стару синагогу, Середню церкву, Домініканський костел, Парафіяльний костел, Міщанське братство, Єзуїтський костел та проект нової УГКЦ.


Первинну модель виготовлено впродовж двох місяців весни-зими 2015 року.


Бронзовий відлив здійснювався у Львівській ливарній фабриці PikArt_ group.


На макеті розташовано три таблиці із написами українською та англійською мовами. На першій нанесено назву (Макет центральної частини міста початку XX століття / City Centre. Early XX century) та переклад шрифтом брайля.

Друга таблиця містить двомовний перелік об'єктів (34шт), довоєнний герб, qr код та адресу офіційного сайту. На третій вказано імена творчого колективу.


Макет встановлено на двох гранітних кам'яних брилах загальною вагою 3200кг, який привезено із центральної частини України. Слід зазначити, що камені є суцільними.


Усі підготовчі та монтажні роботи було здійснено впродовж одного року. 1 травня 2016 року відбулося урочисте відкриття та освячення першого в Україні вуличного макету такого типу.


Тернопіль - давнє місто із цікавою та трагічною історією. Новий світ, Загребелля, Дорошівка, Оболоня, Кападоція, Заруддя, Поділ, Підзамче – це назви, що дарують давньожителям світлі спогади дитинства. Столиця Галицького Поділля, осередок української, польської та єврейської культур, який упродовж століть славився своїми непересічними особистостями. Тернопільські вулиці бережуть відлуння кроків Яна Тарнавського та Йосифа Перля, Леся Курбаса й Володимира Лучаківського, Івана Пулюя та Йосифа Сліпого, Івана Франка й Олександра Барвінського. 
На жаль, сьогодні мало що нагадує про той давній Тернопіль, бо після двох світових воєн наше місто було перетворене на суцільну руїну й попелище. Для прикладу, з 4211 будинків житлового і господарського призначення внаслідок боїв 1944 року було повністю знищено 2490 будівель. А населення Тернополя, яке на початок 1939 року становило 37 500 осіб, скоротилося до кількох тисяч.
На знак пошани до рідного краю творчий колектив проекту вирішив назавжди закарбувати його давній вигляд у бронзі. Макет створено на основі чисельних світлин та кадрів кінохронік, картосхем, листівок, спогадів старожилів, досліджень краєзнавців та істориків. Таких макетів в Європі створено чимало, однак в Україні ця ідея вперше реалізована саме в Тернополі. Мабуть, для нашого міста він особливо необхідний, бо це можливість показати і сучасникам, і прийдешнім поколінням той Тернопіь, який ми втратили.


Завдяки пректу "Web CAM" нашу роботу можна побачити у режимі онлайн 24 години на добу.

Офіційний сайт проекту 1540.ternopil.ua / FaceBook / 067 148 12 51 (Тарас Циклиняк, консультант, краєзнавець)

Немає коментарів: