середу, 15 червня 2016 р.

Довоєнний Тернопіль у мініатюрі


Ідея створення макету довоєнного Тернополя лежала в моїй голові кілька років. Усе розпочалося із банального бажання працювати над тематичними проектами, розбивати тернопільську побутову сірість і наповнювати наші вулиці цікавими фактами, об’єктами, які тісно пов’язані із минулим.

Первинно, ці задуми, не було ніякої віри у те, що це може бути реалізовано. Причини очевидні – такого роду проекти потребують колективу, фінансування, підтримки і розуміння з боку небайдужих тернополян. 

Думки мають властивість матеріалізуватися! Напевне, не даремно, доля звела мене із паном Вадимом Перцем (громадський активіст, головний редактор газети «У кожен дім»). Відчуття того, що даний буде втілено у життя з’явилося після того, як на південній вежі нашої Катедри встановили годинник. Щиро надіюся, що це перші кроки до відновлення доброї пам’яті про давній Тернопіль. 

Саме тоді розповів пану Вадиму про задум створити макет міста 1910-30рр. Ідея була підтримана. Згодом розпочалася робота над втіленням її у життя. 

По праву слід вважати, що головним рушієм проекту є Вадим Григорович Перець. Після тривалих обговореннь та роздумів вдалося знайти компромісне рішення. Первинно розглядалося кілька варіантів, частина із них спрощені. Думаю, що обраний є оптимальним та допоможе сформувати якомога краще враження від міста, якого, будемо щирі, уже не існує в первинному вигляді. 

Наразі сформовано колектив/робочу групу із 8 чоловік (не врахував усіх, хто допоміг порадою). Частина із них працює над буквальним створенням макету, інша займається організаційними питаннями. Я маю честь приймати участь у проекті, як консультант, простими словами – долучаюся до «проекту усім, що маю та що знаю». Буквальні роботи курує художник та скульптор Дмитро Мулярчук.

За основу взято план міста 1937/38рр. Його буквально перенесено на рель’єф із збереженням меж вулиць та будинків. Крайні межі макету – Надставна церква, Вулиця Танцорова, Доли, філармонія, вул.Стрільців, вул.Хмельницького, З/д вокзал, вул.Качали, Єзуїтський костел на Опільського, Старий замок і знову повертаємося по Замковій до Надставної. Приблизний розмір 2 на 1,5м (спеціально не вказую точний). 

Будиночки із пінопласту, дахи із пластиліну
Наразі опрацювали сектор Подолу, Старого ринку та кількох вулиць поблизу вокзалу. Робота клопітка та вимагає чимало часу. Сам процес створення макету складається із кількох етапів. Перший – планування, другий – створення трьої категорій об'єктів. Власне над другим зарах працюємо.

Ключові споруди проробляє та створює, уже відомий у Тернополі, ентузіаст Володимир Кріса. Над характерною забудовою міських кварталів працює архітектор пан Борис Солонін та професійний різьб’яр Володимир.

Буду ділитися із Вами подальшими новинами проекту. Наразі це все.

Будемо раді, якщо про нашу роботу знатиме місто та світ, бо саме для них вона створюється.

Немає коментарів:

Дописати коментар